Rolnictwo

Młody rolnik 2020 - dla kogo 150 tys. zł wsparcia?

1008625_1591015631.jpgJuż od środy, 3 czerwca, ruszył nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać 150 tys. zł wsparcia. ARiMR będzie przyjmować wnioski do 1 sierpnia. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 7 tys.

Czytaj więcej: Młody rolnik 2020 - dla kogo 150 tys. zł wsparcia?

Samospis rolny

Spis rolnySpis rolny jest jedynym badaniem statystycznym dostarczającym szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Dane ze spisu są wykorzystywane do oceny zastosowanych i kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej. Zachęcamy do samodzielnego spisu.

Czytaj więcej: Samospis rolny

Kurs e-learningowy dla dzieci

Plakat_kursu_e-lerning-1.jpg

Nabór kandydatów na rachmistrzów do PSR2020

plakat rekuratcja rachmistrzow 2020 06 15Od 15 czerwca do 8 lipca 2020 r. w urzędach gmin trwa nabór na rachmistrza do Powszechnego Spisu Rolnego 2020
Urzędy gmin w całej Polsce rozpoczęły 15 czerwca br. nabór na rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego, który będzie przeprowadzany od 1 września do 30 listopada.
Jeśli Państwo chcieliby pracować jako rachmistrze spisowi, zapraszamy do urzędu gminy, nabór trwa do 8 lipca br.

Czytaj więcej: Nabór kandydatów na rachmistrzów do PSR2020

Konkurs dla rolników - Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz

krusPT KRUS w Legnicy zaprasza rolników, domowników i osoby pracujące w gospodarstwach rolnych do udziału w konkursie polegającym na samodzielnym wykonaniu w gospodarstwie rolnym list kontrolnych, dzięki którym można zidentyfikować zagrożenia wypadkowe. Aby wziąć udział w konkursie należy do 24.07.2020 r. (decyduje data wpływu) wysłać na adres PT KRUS w Legnicy, ul. Reymonta 4, 59-220 Legnica lub osobiście dostarczyć, podpisaną i wypełnioną na podstawie samodzielnej identyfikacji zagrożeń w gospodarstwie rolnym listę kontrolną, wraz z podpisaną informacją RODO. Wśród osób, które nadeślą kompletnie wypełnioną listę rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe ufundowane przez OR KRUS we Wrocławiu. Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela samodzielny inspektor Danuta Rydz 076/850 54 54.
 
Plik do wypełn ienia znajduje się TUTAJ

Dopłaty 2020 - biura powiatowe otwarte dłużej

arimr15 czerwca jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW w kampanii 2020.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich beneficjentów, Agencja wydłuża pracę biur powiatowych w całym kraju – dzisiaj będą one otwarte od 7:30 do godz. 22.00.

Składający dokumenty rolnicy mogą otrzymać w placówkach ARiMR niezbędne wsparcie techniczne przy wypełnianiu wniosku.

Przedłużona kampania dopłat bezpośrednich za 2020 rok powoli dobiega końca. Do 10 czerwca Agencja zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków.

Biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW. Można je składać zarówno przez aplikację eWniosekPlus, jak i w wersji papierowej. Można je również złożyć poprzez platformę ePUAP, przesłać pocztą tradycyjną lub pozostawić w udostępnionej wrzutni na dokumenty.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus będzie można składać również po 15 czerwca 2020 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia (ostateczny termin ich przyjmowania upływa 10 lipca 2020 r.), należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc.

Czytaj więcej: Dopłaty 2020 - biura powiatowe otwarte dłużej

Plaga szkodników na terenie upraw

Mysz-polna-616x308.jpg

Szanowni Rolnicy,
Otrzymaliśmy niepokojące informacje od Delegata Izb Rolniczych Ryszarda Frączka o nadmiernym wzroście populacji gryzoni na polach uprawnych. Problem ten zgłaszają już nie tylko rolnicy na Dolnym Śląsku, ale także na Zamojszczyźnie.

Czytaj więcej: Plaga szkodników na terenie upraw

Apel do Rolników o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw

Przekazujemy apel Okręgowego Inspektora pracy we Wrocławiu:

"Szanowni Państwo Rolnicy

Zbliża się czas intensywnych prac rolnych. Żniwa wieńczą codzienny trud Rolnika. Wymagają jednak wytężonej pracy, od rana do późnego wieczora, często
w zmieniających się warunkach atmosferycznych, a także używania maszyn rolniczych o skomplikowanej konstrukcji.

Mając na uwadze, zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie Was dotykają podczas prac rolniczych zwracam się do Państwa o zachowanie rozwagi i ostrożności, a także przestrzeganie wymogów bezpiecznej pracy, zwłaszcza w tym roku, w którym dodatkowo zmagamy się z pandemią koronawirusa.

Tylko w 2019 roku odnotowaliśmy w Polsce 12 909 zdarzeń, które uznane zostały przez KRUS za wypadki przy pracy w rolnictwie. W ich efekcie 10 238 osób zostało poszkodowanych i doznało uszczerbku na zdrowiu, a aż 57 poniosło śmierć. Najwięcej, bo 4975 osób zostało poszkodowanych wskutek upadku. W efekcie uderzenia, przygniecenia bądź pogryzienia przez zwierzęta zostało poszkodowanych 1236 osób,
a pochwycenie, uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń dotknęło 1 222 osoby. Przyznano także 337 rolnikom odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, a u 296 osób zdiagnozowano chorobę zakaźną, w tym głównie boreliozę.

Szanowni Państwo

Apeluję do Was o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac żniwnych oraz o stosowanie zasad bezpieczeństwa i rozsądku: korzystajcie tylko z maszyn
i narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym; zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, zwłaszcza na wały napędowe; pracujcie w przylegających do ciała ubraniach, bez luźnych elementów - aby uniknąć pochwycenia przez wirujące
i obracające się części maszyn, a także w butach chroniących przed poślizgnięciem; nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, na pomostach oraz dyszlach
i błotnikach maszyn; wyłączajcie napęd oraz silnik ciągnika przed rozpoczęciem naprawy, czyszczenia i konserwacji maszyn; bądźcie bardzo uważni podczas włączania się do ruchu po drogach publicznych. Pamiętajcie również, że w czasie żniw dzieci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych
z zabawą w gospodarstwie. Zapewnijcie im odpowiednią opiekę i zorganizujcie bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych. Wakacje to dla dzieci czas odpoczynku i zabawy.

Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu

Małgorzata Łagocka"Aktualne informacje na temat jakości powietrza w Legnickim Polu